 |
Huisvesting Herbekeken
Wonen van morgen
|
OORSPRONG & BASISNORMWONING
1992
In 1992 startte op de technische dienst van de VHM het project "basisnormwoning". Doelstellling : maximale kwaliteit bieden tegen een minimale prijs. Aan de hand van een theoretisch ontwerp werd gezocht naar een aanvaardbaar evenwicht tussen een goed basiscomfort, op een minimale oppervlakte en realiseerbaar met voldoende degelijke maar goedkope bouwtechnieken. Het toenmalig onderzoek resulteerde met de medewerking van SHM "Gewestelijke Maatschappij voor Huisvesting van Beveren" en architect J.R. Van Kerckhove in de realisatie van 2 concrete projecten. Als prototypes voor wit-product-woningen moet gezegd dat het accent hierbij echter meer kwam te liggen op de goedkope prijs dan op enige architecturale vernieuwing.
2002
Na de uitgave van de ABC 2001, waarin de concept- en ontwerponderrichtingen, voor het eerst sinds lange tijd (1984), grondig geëvalueerd en aangepast werden, kwam ook de idee "Basisnormwoning(-en)" weer aan bod.
Gezien de lange wachtlijsten en hoge nood aan meer sociale woningen, gekoppeld aan een beperkte financiële draagkracht van de sector, loont het immers de moeite om te blijven zoeken naar alternatieve, beter betaalbare woon- en bouwconcepten. Was het mogelijk optimale combinaties tussen comfort, oppervlakte en kostprijs te vinden zonder te verglijden in de architecturale banaliteit?
Een nieuwe werkgroep werd samengesteld. Dit nieuwe onderzoek resulteerde in drie gepubliceerde artikels in het VHM infoblad.
- "Hoe maakt u het ?" beschreef de conclusies van het onderzoek naar bouwmethoden, -techniek, kostprijs en samenlevingsmodellen voor een basisnormwoning.
- "Hoe doet u het ?" belichtte een selectie van 5 projecten uit het architectuurjaarboek, getoetst aan de ´basisnormen´.
- "Hoe doen zij het ?" toonde enkele voorbeelden uit de niet-sociale woningbouw.
Het doelpubliek, de vennootschappen, kon zo kwartaal-gewijs het onderzoek volgen.
Na afloop bleek dat het onderzoek, gevoerd met beperkte middelen en tijd, verder uitgediept kon worden. De in het eerste artikel beloofde eigen ideeën bleken te tijdsrovend om door de VHM uitgevoerd te worden. Het vertalen van het onderzoek naar concrete voorbeelden was wel een noodzakelijkheid om het "wonen van morgen" te verduidelijken.
Het was een kleine stap naar het idee de professionele sector en het onderwijs aan te spreken door middel van een open wedstrijdformule, met als doelstelling een waaier van frisse en innovatieve ideeën te verzamelen. Bijkomend bood dit de gelegenheid onze richtlijnen te evalueren.
Huisvesting Herbekeken is een logisch gevolg van een zoektocht binnen de VHM naar kwaliteitsvolle sociale huisvesting. Die zoektocht begon echt vorm te krijgen met de ontwikkeling van de basisnormwoning en werd verdergezet met de opmaak van ontwerponderrichtingen. Huisvesting Herbekeken gaat nu nog een stapje verder en wil ook de gehele sector betrekken bij die zoektocht naar kwalitatief wonen van morgen.
Werkgroep basisnormwoning
- Régine Jacquart
- Wouter Bosmans
- Alain Wuyckens